ZIUA VETERANILOR DE RĂZBOI, SĂRBĂTORITĂ MÂINE LA GIURGIU

Ziua Veteranilor de Război (29 aprilie) va fi marcată de oficialitățile giurgiuvene mâine, 27 aprilie, printr-un ceremonial militar-religios ce se va desfășura la “Mausoleul Eroilor” de la Biserica Eroilor, conform următorului program:

Ora 1000 – Primirea oficialităţilor şi invitaţilor;
Ora 1005 – Marşul de întâmpinare a oficialităţilor şi Intonarea „Imnului Naţional” – Fanfara Centrului Cultural „Ion Vinea”;
Ora 1010 – Ceremonial Religios – Sobor de preoţi;
Ora 1020 – Mesajul privind semnificaţia evenimentului aniversar – prezintă colonel în rezervă – Manea Ştefan;
Ora 1025 – Depunerea de coroane de flori la Monumentul Eroilor din incinta Bisericii Eroilor, şoseaua Bucureşti;

Ora 1040 – Defilarea Gărzii de Onoare.

Ziua Veteranilor de Război a fost instituită în anul 2007, prin Hotărârea de Guvern nr. 1.222, fiind sărbătorită în fiecare an la data de 29 aprilie.

Toți cei care doresc să aducă un omagiu veteranilor de război sunt așteptați mâine la Biserica Eroilor, situată pe Bd. București.

Ultima modificare: 26.04.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PROGRAM DE LUCRU PRELUNGIT LA PRIMARIA GIURGIU